2.WPROWADZENIE

Każdy z nas codziennie spożywa określoną  ilość pożywienia. Ilość i jakość dostarczanego pożywienia uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich między innymi: nasz wiek, rodzaj wykonywanej pracy, status materialny, klimat i pora roku, indywidualne upodobania, nawyki żywieniowe. Nie bez znaczenia jest także wpływ reklamy na to co kupujemy i spożywamy. 

 Zwykle chętniej kupujemy produkty polecane przez znane osoby ze świata mediów.  Rekomendacja celebrytów jest często wystarczającym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie produktu. Skutkuje to tym, że nie czytamy etykietek, nie analizujemy składu i zawartości składników produktów. Nie mamy świadomości obecności szkodliwych substancji i ich wpływu na nasz organizm. Tymczasem coraz więcej badań naukowych potwierdza związek pomiędzy występowaniem niektórych chorób somatycznych (i nie tylko) ze spożywaniem określonych produktów, zawierających szkodliwe substancje. 
Naszego niepokoju nie budzą konserwanty, barwniki, substancje aromatyzujące i poprawiające smak, wypełniacze. W wielu produktach znajdują się substancje, nie mające nic wspólnego z nazwą produktu. Bo cóż wspólnego ma soja z parówką, mączka rybna z kotletami drobiowymi albo kabanos z kukurydzą?
 
Chcemy byście poznali
zasady zdrowego stylu odżywiania się, umieli uzasadnić konieczność ich stosowania, wiedzieli w jaki sposób kupować i przechowywać żywność, by nie traciła swoich wartości odżywczych, a wy byście byli bardziej świadomymi konsumentami.